Blog
Prawo budowlane to nie tylko przepisy samej Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane ( w niektórych przypadkach jeszcze ustawy Prawo budowlane z dnia 24 Października 1974 roku) ale również przepisy wykonawcze w tym rozporządzenia (które postaram się zebrać i przedstawić Państwu w którymś z moich kolejnych wpisów).
Czasem klient pyta Panie Mecenasie a dlaczego ten budynek nie spełnia takiego i takiego art. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ? Przecież tj. niezgodne z prawem żeby ten obiekt był tak zlokalizowany od granicy miał taki dach z takim spadkiem czy w zlokalizowane w tak bliskiej odległości otwory okienne i drzwiowe itd. itd. To tylko kilka przykładów którymi się posłużyłem, a można je mnożyć.
Otóż w pełni podzielam i akceptuje stanowisko jakie wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w tegorocznym Wyroku z dnia 11 kwietnia 2018 r. II OSK 1271/17.
Przedstawię je w kilku punktach i jak zwykle zachęcam do lektury całości wyroku.
-,,Ww/ warunki techniczne mogą mieć zastosowanie do budynków już istniejących w ograniczonym zakresie tj. :
a) z ograniczeniem, do przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego, wymiaru schodów, oświetlenia awaryjnego,
b) muszą zaistnieć przesłanki zastosowania w tym zakresie przepisów rozporządzenia, tj. budynek musi być użytkowany w okresie obowiązywania rozporządzenia oraz należy stwierdzić, na podstawie przepisów odrębnych, że budynek zagraża życiu ludzi’’.
Dlatego ( co w pełni podzielam), wg NSA - ,,co do zasady, nieuprawnione byłoby zastosowanie przepisów omawianego rozporządzenia do budynku, który był faktycznie wybudowany i użytkowany przed wejściem w życie rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r., w stosunku do którego nie stwierdzono, na podstawie odrębnych przepisów, że zagraża bezpieczeństwu ludzi’’.
Biorąc powyższe pod uwagę NSA w pełni wyjaśnił kiedy niniejsze Rozporządzenie można stosować gdy mamy do czynienia np. obiekty wybudowane w latach 60 czy 70 XX wieku. Jest to w pełni racjonalne stanowisko gdyż nacisk położony jest na jedną z fundamentalnych zasad która winna przyświeć przy okazji stosowania przepisów tego rozporządzenia jak i samej ustawy Prawo budowlane tj. bezpieczeństwo użytkowania obiektów budowlanych – tak właścicieli, zarządców jak i osób trzecich. Dopiero w przypadku stwierdzenia zagrożenia dla życia ludzi (odrębne przepisy, postępowanie dowodowe) mówimy więc TAK stosowaniu obecnych warunków technicznych.
Powyższe nie oznacza również iż obiekt nie musiał spełniać i nie musi warunków technicznych jakie obowiązywały podczas jego budowy – w omawianym przypadku w uzasadnieniu wyroku NSA - warunków technicznych z 1980 roku.
Aktualności / BLOG
Kancelaria Radcy Prawnego
Michał Krasiński
Zadzwoń do Mnie:
+48 604 558 221
Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas.
Aktualności
Jesteśmy najlepsi
Created with WebWaveCMS
Copyright by Kancelaria Radcy Prawnego Michał Krasiński